تاریخ امروز4 مهر 1400

چگونه سرعت ماشین کنترلی را افزایش دهیم ؟

راه های افزایش سرعت ماشین کنترلی

آیا احساس می کنید ماشین کنترلی شما به اندازه کافی سریع حرکت نمی کند ؟ آیا سرعت استاندارد تعریف شده از سوی شرکت تولید کننده ماشین کنترلی هیجان لازم را در شما به وجود نمی آورد ؟ آیا قصد دارید قدم فراتر گذاشته و برای افزایش سرعت ماشین کنترلی خود اقدام کنید ؟
اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است ، توصیه می کنیم تا پایان مقاله ” چگونه سرعت ماشین کنترلی را افزایش دهیم ” با ما همراه باشید تا به شما نشان دهیم که چگونه می توان سرعت ماشین آرسی را افزایش داد .

با بررسی وبسایت RC ROUNDUP به نکات بسیار مهم و ارزشمندی پیرامون این موضوع دسترسی پیدا کردیم که به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با شما کاربران گرامی و علاقه مندان خالی از لطف نیست .

پنج راه حلی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت به راحتی قابل اجرا هستند . بنابراین با توجه به حداکثر سرعت مورد نیاز و بودجه در نظر گرفته شده می توانید هر کدام از آن ها را روی ماشین کنترلی الکتریکی خود اعمال نمایید . در طول بحث به همراه هر روش توصیه ها و نکاتی نیز ذکر خواهد شد تا تمام جزییات در اختیار شما قرار گیرد .

پنج راه حل کاربردی برای افزایش سرعت ماشین کنترلی

موتور ماشین کنترلی

  • ۱٫ افزایش قدرت موتور

یکی از آسان ترین راه های افزایش سرعت ماشین کنترلی تعویض یا ارتقای موتور آن است . اگر موتور نصب شده روی ماشین آرسی شما از نوع براش و مدلی ارزان قیمت است ، شاید زمان ان فرار رسیده باشد که یک موتور براشلس ( Brushless Motor ) را جایگزین آن نمایید .

اما اگر موتور براشلس از همان ابتدا توسط تولید کننده روی ماشین کنترلی شما نصب شده باشد ، می توانید با تغییر تنظیمات مربوط به نرخ چرخش یا همان Kv Rating قدرت موتور را ارتقا دهید . مشخصات مربوط به این تنظیمات معمولا روی بدنه ماشین یا موتور داخل آن درج شده است . کافی است نگاهی به آن بیندازید تا اطلاعات مربوط به حداکثر سرعت موتور و توانایی آن در اختیار شما قرار گیرد . با در نظر داشتن همین اطلاعات ، هر چقدر نرخ چرخش موتور (KV) را افزایش دهید ، سرعت موتور بیشتر خواهد شد .

زمانی که قدرت موتور افزایش پیدا کرد ، بلافاصله شاهد افزایش چشمگیر سرعت ماشین کنترلی خواهید بود . علاوه بر آن تکنولوژی جدید موتور های براشلس شما را از مزایایی همچون بازده بیشتر و مدت زمان عملیات طولانی تر بهره مند می کند .

فقط این نکته را به یاد داشته باشید که تعویض یا ارتقای موتور باعث افزایش هزینه ها نیز خواهد شد ، چرا که تعویض بعضی از قطعات دیگر به همراه موتور ضروری خواهد بود . به عنوان مثال لازم است کنترل کننده الکترونیکی سرعت ( ESC ) و باتری ها با تعویض شوند . در حال حاضر قیمت یک موتور براشلس و کنترل کننده الکترونیکی سرعت متناسب با آن واقعا زیاد است و گاهی اوقات حتی ممکن است از قیمت کل ماشین کنترلی نیز بیشتر باشد .

از سوی دیگر باتری های معمولی Ni-Cad و Ni-Mh غالبا از قدرت کافی برای تامین انرژی مورد نیاز موتور های براشلس برخوردار نیستند . بنابراین اگر تعویض موتور تغییر مشهودی در سرعت ماشین کنترلی به وجود نیاورد ، از باتری لیتیوم پلیمری ( LiPo battery )  استفاده کنید . چنین باتری هایی در کنار موتور های براشلس می توانند سرعت فوق العاده بالایی را در اختیار ماشین کنترلی قرار دهند .

باتری لیتیوم پلیمری

  • ۲٫ ارتقای باتری ها

علاوه بر تعویض موتور ، تغییر ولتاژ باتری راه حل ساده دیگری است که باعث افزایش سرعت ماشین کنترلی الکتریکی می شود . به عنوان مثال اگر شما ولتاژ باتری را از ۷٫۴v به ۱۱٫۱v ارتقا دهید (باتری قوی تر خریداری کنید) ، شاهد افزایش سرعت موتور به میزان ۴۰ کیلومتر بر ساعت خواهید بود . البته در این بین نکته ای وجود دارد که حتما باید به آن توجه شود . قبل از ارتقای ولتاژ باتری حتما مطمئن شوید که کنترل کننده الکترونیکی سرعت می تواند از ولتاژ بالاتر پشتیبانی کند . در غیر این صورت ممکن است این قطعه از بین برود یا به اصطلاح بسوزد .

نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که باتری به خوبی داخل بدنه و روی شاسی ماشین کنترلی قرار گیرد . بنابراین هنگام خرید باتری جدید حتما ابعاد آن را با فضای داخل ماشین تطبیق دهید . در این صورت تعویض باتری راه حلی ایده آل برای افزایش سرعت ماشین کنترلی خواهد بود .

چگونه سرعت ماشین کنترلی را افزایش دهیم

  • ۳٫ تغییر در تظیمات دنده ها

اگر فکر می کنید خرید موتور براشلس و باتری جدید هزینه های زیادی دارد ، می توانیم روشی مقرون به صرفه تر را به شما معرفی کنیم . در این روش کافیست تنظیمات دنده ها را در ماشین کنترلی الکتریکی تغییر دهید . برای انجام این کار دو راه وجود دارد . راه اول این است که سایز چرخ دنده های کوچک تر ( pinion ) را تغییر دهید ، و راه دوم نیز تغییر سایز چرخ دنده های بزرگ ( spur gear ) است .

اگر انتخاب شما تغییر سایز pinion است ، بهتر است به دنبال چرخ دنده های بزرگ تر باشید . به عبارت دیگر هر چقدر pinion بزرگ تر و تعداد دندانه های آن بیشتر باشد بهتر است . اما اگر ترجیح می دهید شانس خود را با spur gear امتحان کنید ، باید چرخ دنده های کوچک با تعداد دندانه های کمتر را مد نظر داشته باشید .

حالا ممکن است بپرسید تغییر سایز چرخ دنده ها چه نتایجی به دنبال خواهد داشت ؟ اولین نتیجه مثبت طبیعتا افزایش سرعت ماشین کنترلی است . از سوی دیگر اعمال این تنظیمات روی ماشین کنترلی شرایط ایده آل برای مسابقه طولانی مدت در جاده های کم پیچ و خم را فراهم می کند .

در حال حاضر گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد اضافه شدن یک دندانه به چرخ دنده پینیون سرعت ماشین کنترلی را به میزان ۳ کیلومتر بر ساعت یا حتی بیشتر افزایش می دهد . با وجود اینکه چنین مقداری برای بسیاری از کاربران تغییر چشمگیری محسوب نمی شود ، اما در کنار سایر روش ها می تواند باعث افزایش هر چه بیشتر سرعت شود .

حالا که با تنظیمات چرخ دنده ها آشنا شدید ، لازم است به چند نکته مهم اشاره کنیم . اول از همه تنظیمات جدیدی که به شما معرفی شد برای مسابقه دادن در هر شرایطی مناسب نیست . به عنوان مثال در صورت استفاده از این تنظیمات ماشین کنترلی شما در جاده های کوتاه و پر پیچ و خم به نوعی تنبل خواهد شد . اگر می خواهید بدانید که چرا چنین اتفاقی برای دستگاه رخ می دهد ، باید به شما بگوییم که اعمال این تنظیمات روی چرخ دنده ها باعث کاهش شتاب ماشین کنترلی خواهد شد . در نتیجه بهترین تنظیمات برای مسابقه دادن در جاده های پر پیچ و خم استفاده از pinion کوچکتر و spur gear بزرگ تر است ، چرا که باعث افزایش شتاب ماشین آر سی می شود و قدرت گشتاور بالاتری را فراهم می کند .

نکته مهم دیگر این است که استفاده از ترکیب چرخ دنده های pinion بزرگ تر و spur gear کوچک تر پیامد هایی همچون افزایش دمای موتور و ESC را به دنبال خواهد داشت . بنابراین توصیه می کنیم قبل از ایجاد تغییرات در چرخ دنده ها حتما به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کنید تا اطلاعات مربوط به سایز استاندارد آن ها در اختیار شما قرار گیرد . در غیر این صورت شاید لازم باشد دوباره به فروشگاه لوازم جانبی ماشین کنترلی برگردید و این بار موتور جدید یا کنترل کننده الکترونیکی سرعت خریداری کنید .

چرخ های ماشین کنترلی

  • ۴٫ تعویض تایر ها

تعویض تایر ها یکی دیگر از روش هایی که می تواند سرعت ماشین کنترلی شما را به حداکثر مقدار ممکن افزایش دهد . قبل از هر چیزی توصیه می شود همواره روی تایر های با کیفیت و اصلی سرمایه گذاری کنید . این نوع تایر ها معمولا از مواد اولیه درجه یک ساخته شده اند و ماندگاری فوق العاده بالایی دارند .

جالب است بدانید تایر های با کیفیت نه تنها باعث افزایش سرعت ماشین کنترلی الکتریکی می شوند ، بلکه چابکی و کنترل بهینه ماشین را هنگام عبور از پیچ ها تضمین می کنند . تایر های مناسب همچنین اصطکاک لازم به سطح جاده را به وجود می آورند و از واژگون شدن ماشین کنترلی در سرعت های بالا جلوگیری می کنند .

علاوه بر کیفیت بالا، شما باید به دنبال تایر های سایز بزرگ تر باشید . یکی از مزایای تایر های بزرگ و پهن این است که در هنگام دور زدن سطح بیشتری از جاده را تحت پوشش قرار می دهند . گزارش هایی نیز وجود دارد که بر اساس آن ها افزایش قطر تایر به میزان ۱٫۳ سانتی متر ( ۰٫۵ اینچ ) سرعت ماشین کنترلی را به مقدار ۶ تا ۸ کیلومتر بر ساعت افزایش خواهد داد .

به عنوان آخرین نکته ، همواره به دنبال تایر هایی باشید که با سبک رانندگی و مسابقات شما تطابق داشته باشند .

چگونه سرعت ماشین کنترلی را افزایش دهیم

  • ۵٫ کاهش وزن ماشین کنترلی

همانند بسیاری از وسایل نقلیه دیگر ، کاهش وزن ماشین کنترلی نیز می تواند نتایج مثبتی داشته باشد که مهم ترین آن ها افزایش سرعت است . اما سوال اصلی این است که که شما چگونه می توانید وزن ماشین کنترلی را کاهش دهید ؟

اول از همه شما می توانید قطعات سنگینی که روی شاسی ماشین قرار گرفته اند را تعویض کنید . به عنوان مثال می توانید قطعات آلومینیومی و گرافیتی که نسبتا سبک هستند را جایگزین قطعات سنگین تر نمایید . علاوه بر آن قطعات ساخته شده از جنس کربن سبک نیز انتخاب های ایده آلی به شمار می روند . نکته مهم دیگر است است که در هنگام سبک کردن ماشین کنترلی به وزن خود شاسی و چرخ ها نیز توجه داشته باشید .

جالب است بدانید جایگزین کردن باتری های LiPo به جای باتری های Ni-Cad باعث کاهش وزن ماشین کنترلی می شود . بنابراین استفاده از باتری لیتیوم پلیمری در هر صورت رویکرد هوشمندانه ای است ، چرا که قدرت بیشتری در اختیار موتور براشلس جدید و کنترل کننده الکترونیکی سرعت ESC قرار می دهد .

پس از اعمال این تغییرات و کاهش وزن ماشین کنترلی ، مشاهده خواهید کرد که سرعت آن در هنگام حرکت به اندازه سایر سیستم های آر سی حرفه ای افزایش پیدا خواهد کرد . تنها نکته ای که در هنگام کاهش وزن ماشین کنترلی باید به ذهن بسپارید این است که کشش حاصل از تماس چرخ ها و سطح جاده کاهش پیدا خواهد کرد . بنابراین توصیه می کنیم وزن قسمت جلویی ماشین را کمی افزایش دهید (با استفاده از قطعات سنگین تر در قسمت جلویی شاسی) تا اصطکاک و کشش لازم با سطح جاده همواره برقرار باشد .

  • سخن پایانی

بسیار خب، حالا که پنج روش کاربردی برای افزایش سرعت ماشین کنترلی را به شما معرفی کردیم ، بهتر است هر چه سریع تر دست به کار شوید و ماشین کنترلی خود را به یک سیستم آر سی حرفه ای تبدیل کنید . لازم به ذکر است که برای تهیه هر کدام از لوازم جانبی ماشین کنترلی ذکر شده در مقاله ” چگونه سرعت ماشین کنترلی را افزایش دهیم ” می توانید به فروشگاه جهان سرگرمی مراجعه نمایید . ضمنا می توانید سوالات و ایده های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید .

اشتراک‌گذاری

سلام ! بهار هنرخواه هستم . من عاشق نوشتنم و مدتیه که راجع به محصولات تفریحی سرگرمی هوشمند و تکنولوژی مطالبی رو جمع آوری و تولید می کنم تا بتونم اطلاعات مفیدی را در اختیار مخاطبان علاقه مند قرار بدم :)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *